Pes jako pasivní kuřák?

Staffordshire Bull Terrier

Pes jako pasivní kuřák?

Veřejně se ví, že kouření škodí zdraví a způsobuje mnoho nevyléčitelných nemocí. Nejen samotné kouření škodí, ale i tzv. pasivní vdechování zakouřeného vzduchu je pro zdraví velmi nebezpečné, ne-li nebezpečnější než samotné kouření. Bohužel často se stávají takovými nedobrovolnými pasivními kuřáky i naši mazlíčci. Majitel-kuřák si vůbec neuvědomuje, že svým počínáním vážně poškozuje zdraví svého mazlíčka. Vědci zjistili pomocí dlouhodobého průzkumu vysoké procento rakoviny psů způsobené právě pasivním kouřením. Nebezpečí se ještě násobí počtem kouřících osob žijících společně se psem v domácnosti. A tak majitel, který kupuje svému psíčkovi nejlepší pamlsky a z lásky neví co by pro něho udělal, mu klidně den za dnem ničí zdraví kouřením cigaret

Přestaňte kouřit, vašemu zvířecímu miláčkovi to škodí
Pasivní kouření může poškodit zdraví nejen lidí, ale i zvířat. Hrozí jim vyšší riziko onemocnění rakovinou plic nebo jiným typem rakoviny, chorobou kůže, očí nebo dýchacího ústrojí. Vyplývá to ze studií amerických vědců. Strach o zdraví zvířecích miláčků chovaných doma by pro kuřáky mohl být dalším důvodem, proč s kouřením jednou provždy skončit. Ovlivnit to mohou svým aktivnějším postojem i nekuřáci. Pokud žijí s kuřákem, mohou ho požádat, aby přestal kvůli jejich psu či kočce. Nebo se mohou domluvit na tom, že doma se prostě nekouří, jen na balkoně či venku.

Klinické příznaky nádorových onemocnění dýchacích cest
Jak se rakovina dýchacích cest u zvířete projeví, záleží na konkrétní lokalizaci tumoru. Většinou to bývá chronický kašel, obtížné dýchání, unavitelnost, hubnutí. Nádor se pak většinou objeví na rentgenogramu, další postup závisí na tom, co je majitel se svým psem nebo kočkou ochoten podstoupit. Pokud je nádor operabilní, lze doporučit jeho odstranění. Vyžaduje to zákrok specialisty a je to poměrně náročné pro zvíře i pro operatéra, finančně také pro majitele. I přes takový zásah je dlouhodobá prognóza nepříznivá.

Nádorová onemocnění dýchacího aparátu u psů a koček
Projevují se hnisavým až krvavým výtokem z nosu, kýcháním, někdy je evidentní i deformace nosu. Typické je, že výtok bývá z počátku jednostranný. Léčba je málokdy účinná a spočívá většinou v chirurgickém odstranění postižené části

Nádory plicního parenchymu
Je obecně známa škodlivost pasivního kouření pro člověka žijícího v domácnosti s kuřákem, stejný vliv bude mít i na organismus zvířete!. Kouření je ale také narkomanie, pokud snad i vy patříte do té velké rodiny kuřáků, zkuste si do svého seznamu "Proti" připsat agument, že kromě vás škodí vaše kouření i vašim miláčkům. Nikomu nelze zakázat kouření - to je podle Králíkové vždy pouze osobní rozhodnutí daného člověka. "Ale už není jeho věcí, kdy a kde kouří. Všichni bychom si měli důrazně bránit právo na čistý vzduch. Pasivní kouření ovšem nepůsobí potíže jen lidem, kteří se mohou bránit, ale třeba i psům. Pes v domácnosti, kde se kouří, zemře podle statistik dříve než pes v domácnosti nekuřáků. I mezi psy jsou rozdíly: jezevčík svým dlouhým čumákem něco ze škodlivin z kouře vychytá, boxer však ne. (čili krátké čumáky!!)


(Ujistěte se, že na kalibračním obrázku rozeznáte všechny odstíny šedé, případně si přenastavte monitor.)

© Slade Czech 2004 [ Staffordshire Bull Terrier Kennel ]