Slade Czech - chovatelská stanice plemene Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier

Zprávy z tisku

Chovatel musí zajistit psa, aby neútočil

Nejvyšší soud vydal jasný verdikt pro všechny majitele psů v zemi. Musí svá zvířata zabezpečit tak, aby nemohla utíkat a útočit. A to navzdory tomu, že české zákony neříkají, jak přesně psy uhlídat. Pokud to neudělají, budou jejich chování soudy posuzovat jako trestný čin ublížení na zdraví.

Vtipálek vyděsil pejskaře "lidopsem"

Českým internetem se začal šířit odkaz na nové, velmi drahé psí plemeno. Původním domovem tohoto plemene má být Afrika, konkrétně pak Kamerun. Nazývá se Dark Blue Slasa Terrier a jeho největší zvláštností má být to, že vypadá napůl jako člověk.

Pes: přítel, nebo bestie?

Zdá se vám, že o psech často mluvíme coby o zabijácích, kteří napadají bezbranné děti? Není se čemu divit. Jen málokoho nevyděsí zlý štěkot, vrčení a vyceněné ostré zuby. S EPOCHOU jsme se vydali na výpravu za psy, kteří se z milých přátel proměnili v zabijácké bestie.

Vydávání „psích pasů“

S datem vstupu České republiky do Evropské unie, tedy krátce po 1. květnu, by mělo být – podle slov MVDr. Zbyňka Semeráda, vedoucího odboru ochrany zdraví zvířat Státní veterinární správy – zahájeno vydávání nového cestovního dokladu pro psy, kočky a fretky, PET PASSPORT.

Polepšovna pro psy

Otevřeně říká, že má radši vlky než lidi. Psí psycholog RUDOLF DESENSKÝ dobrovolně žije v nuzných podmínkách ve stavební buňce na kraji lesa. Na samotě převychovává nebezpečná zvířata, která svými tesáky zaútočila na člověka. Agresivním a týraným psům se věnuje už sedmnáct let. Během té doby napravil přes 1800 psychicky narušených jedinců a zachránil je tak od téměř jisté smrti.

Problematika psů se závadným chováním

O tom, že pes má v lidské společnosti své místo asi není nutné nikoho přesvědčovat. Nemusí se jednat jen o plemena pracovní nebo lovecká, tedy o psy, které potřebujeme pro vykonávání ryze praktických úkolů. Zvláště v poslední době plné obtížných mezilidských vztahů stoupá spíše společenský význam psa. Důkazem je i nadějně se rozvíjející canisterapie - obor, který jsme ještě před několika lety skoro neznali a který dnes prochází napříč všemi věkovými kategoriemi lidí od malých dětí až po domovy důchodců.

Něžní zabijáci

Tragédie v Hamburku připomněla, že agresivita psů je vždycky dílem člověka. Těsně před prázdninami šokovala Evropu novinová zpráva, že na jednom z hamburských hřišť zabili dva psi šestiletého chlapce. Hrůzná příhoda rozpoutala v Německu hysterii: mnoho nevinných psů za ni zaplatilo životem a jejich majitelé byli hrubě napadáni. To všechno se stalo proto, že třiadvacetiletý Němec Ibrahim vycvičil svého pitbula jako vraha. Vypadá to jako jako scénář tísnivého hororu. Jeho dějištěm se stal proslulý "Bronx Severu", zanedbaná čtvrť Wilhelmsburg v německém Hamburku.

Mí bojoví psi

Měl jsem v životě čtyři psy takzvaně nebezpečných plemen, a cítím se proto poměrně kompetentní vyjádřit se k návrhu zákona o chovu psů. Zvláště když čtu předkládané nesmysly, články novinářů, co nikdy neviděli psa, a hysterické výkřiky frustrovaných ochranářek.

Psi na roztrhání

Jezevčíci pokoušou více lidí než bojová plemena, nejsou však nebezpeční. Státy západní Evropy zavedly v chovu bojových plemen tvrdé restrikce. Tvrdé proto, že psi stále častěji napadají člověka. V České republice loni zaútočil pes na člověka ve zhruba dvaceti tisících případů. Proto se zrodila novela zákona. Vzbudila však jen posměch a vlnu odporu.

Člověk, nepřítel psa

Média jsou plná zpráv o útocích "krvelačných bestií", ale co všechno jsou "páníčkové" schopni udělat svým čtyřnohým svěřencům, zůstává poněkud stranou zájmu. Bylo jednou v Praze jedno štěně dobrmana, které jeho pán zavřel do malé bedny. "Nechal ho v ní rok a půl s minimem stravy a potmě, dokud jsme pro psa na základě hlášení sousedů nepřijeli," vzpomíná veterinářka Iva Boučková.

Pes v lidské smečce

Útoků psa na člověka přibývá, roste agresivita psů, nebo nerozumíme jejich "slovníku"? Mnoho lidí si problémové psy představuje jako bestie s vyceněnými tesáky rozhodnuté zabít každého na potkání. Těžko pak chápou, proč jejich jindy tak přítulný a hodný miláček najednou z ničeho nic bez varování kousne.

Ten, který tančí se psy

Ze zahrady domku v Děčíně se co chvíli ozývá štěkot. Každý ze sedmi členů smečky obývající dva kotce už pokousal člověka. Většina nebyla daleko od utracení. Rudolf Desenský právě takové "bestie" vyhledává. Je léčitelem psích duší.

Pro smrt je do arény posílají lidé!

Krev, bolest, utrpení, nářek slabších. Tak se dají vnímat psí zápasy. Cena vstupenky je pět, deset, ale i padesát tisíc korun. Čím drastičtější podívaná, tím vyšší cena. Boj bez pravidel se musí zaplatit pořadatelům i chovatelům. Na konci čeká i smrt - arénový pitbul stojí od sto tisíc korun výše. Perverzností se psí zápasy dají postavit na úroveň dětské prostituce a pornografie. Obě zrůdnosti stojí mimo zákon, který je však hodnotí mírnými tresty.

Jaký bude zákon o chovu psů?

Nebude-li mít veřejnost dostatečně jasno, jaká zákonná opatření mohou skutečně snížit počet zranění lidí způsobených psem, dočkáme se asi nesmyslného, nekompetentního a nefunkčního zákona. Takže následující řádky jsou pokusem o věcný záměr a důvodovou zprávu zákona o chovu psů, jehož přijetí si klima ve společnosti nejspíš vynutí.


(Ujistěte se, že na kalibračním obrázku rozeznáte všechny odstíny šedé, případně si přenastavte monitor.)

© Slade Czech 2004 [ Staffordshire Bull Terrier Kennel ]