Standard plemene Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier

Standard plemene

FCI: 76/3

  • Název plemene: Stafordšírský bulteriér
  • Originální název plemene: Staffordshire Bull Terrier
  • Země původu: Velká Británie
  • Klasifikace F.C.I.: Skupina č.3 - teriéři, Sekce č.3 - bull
  • Bez pracovní zkoušky

Celkový vzhled:
krátkosrstý, dobře vyvážený a velice silný na psa takovéto velikosti. Je svalnatý, pohyblivý a čilý.

Velikost a hmotnost:
kohoutková výška je 14 - 16 palců (35,6 - 40,6 cm), přičemž výška má odpovídat tělesné hmotnosti. Tělesná hmotnost psa je 28 - 38 liber (12,7 - 17,25 kg), feny 24 - 34 liber (10,9 - 15,4 kg).

Zbarvení:
červené, plavé, bílé, černé nebo modré, či kterákoli z těchto barev v kombinaci s bílou jakékoli odstíny žíhané včetně kombinace s bílou. Černé s pálením (black and tan) nebo játrově hnědé zbarvení je nežádoucí.

Hlava:
krátká, hluboká, s širokou mozkovnou, lícní kosti jsou výrazně vyznačené, stop je výrazný, čenichová partie je krátká, nos černý.

Oči:
přednost má tmavá barva, ale mohou být i světlejší, v závislosti na zbarvení srsti. Jsou okrouhlé, středně velké a položené tak, že hledí přímo vpřed.

Uši:
dozadu složené nebo polopřeklopené tvaru růže, nepříliš velké nebo vztyčené. Úplně dolů zavěšené nebo postavené ucho je krajně nežádoucí.

Zuby:
v silných čelistech jsou velké zuby, s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem. Pysky přiléhají. Zuby jsou do čelistí zasazeny svisle.

Krk:
svalnatý, spíše kratší, bez laloků, se svrchní linií krku postupně se rozšiřující k ramenům.

Tělo:
těsně, pevně vázané, hřbet je rovný, plece široké, hrudní koš hluboký, žebra dobře klenutá. Celé tělo je svalnaté a dobře modelované.

Končetiny:
hrudní končetiny jsou rovné a dobrých kostí, nasazené více od sebe, bez slabých zápěstí, s pevnými lokty. Pánevní končetiny jsou dobře osvalené, hlezna nízká a správně zaúhlená při pohledu zezadu jsou rovnoběžné. Tlapky jsou trošku ven vytočené. Lopatky jsou správně uložené, s vrcholy směřujícími vzad.

Tlapy:
mají dobré polštářky, jsou silné, střední velikosti. U plně zbarvených psů jsou drápy černé.

Ocas:
středně dlouhý, nízko nasazený, zužuje se a je nesený spíše dolů. Nemá být příliš zatočený, ale může být lehce prohnutý.

Srst:
hladká, krátká a přiléhající.

Pohyb:
volný, vydatný, hbitý. Končetiny se pohybují rovnoběžně s podélnou osou těla, a to při pohledu zepředu i zezadu. Dopředná hnací síla vychází z pánevních končetin.

Povaha:
je to inteligentní a odvážný pes a je naprosto spolehlivý. Jeho povaha je přímá a přátelská. Stafbul je velice odvážný a bouřlivý pes, je velmi vytrvalý a dokáže být samostatný, na druhé straně je velmi hravý, přítulný a něžný.

Společenská charakteristika:
je dobré navyknout v mládí psa na společnost jiných zvířat. Po svých předcích je duchem stále bojovník, a pokud se setká s jiným psem nebo jakýmkoliv jiným zvířetem, mohl by zaútočit. V jeho povaze není zakořeněna žádná agresivita vůči lidem, naopak je velmi oddaným a poslušným členem rodiny. Miluje dospělé lidi i děti a touží po jejich stálé přítomnosti a po kontaktu s nimi. Ve většině případech vychází velmi dobře i s ostatními zvířecími mazlíčky, jako jsou kočky, ostatní psi či jiná domácí zvířata.

Vztah k dětem:
děti má Stafordšírský bulteriér velmi rád, a je k nim velice tolerantní, a pokud děti tolerují jeho potřeby, vzniká mezi nimi velmi pevný kamarádský vztah.

Výchova:
s důslednou výchovou tohoto psa je nutné začít ihned ve štěněčím věku. Výchova by neměla být v žádném případě tvrdá a je nutné se vyvarovat nepřiměřených trestů. Tento pes se poměrně dobře učí, ale někdy bývá trochu tvrdohlavý. Chce to jen hodně trpělivosti a lásky.

Držení:
toto plemeno není vhodné držet celoročně venku, jednak pro svou krátkou srst, jednak pro jeho společenskou povahu a potřebu být v úzkém kontaktu se svou rodinou. Není vhodné pejska umisťovat do klece na delší dobu, v případě nutnosti je to sice nezbytné, avšak lepší variantou je, když štěněti vyhradíme prostor třeba v kuchyni. V žádném případě pejska není možno zavřít do přepravky během celé doby, kdy je majitel nucen být v práci.

Zvláštnosti plemene:
staffordšírský bullteriér je tělem spíše menší, ale srdcem velký pes. Je to typický rodinný přítel, který vám svou odvahou, hravostí, přítulností a něžností zlomí srdce. Při správné výchově v něm získáte neodolatelného psího společníka.


(Ujistěte se, že na kalibračním obrázku rozeznáte všechny odstíny šedé, případně si přenastavte monitor.)

© Slade Czech 2004 [ Staffordshire Bull Terrier Kennel ]