Pes: přítel, nebo bestie?
Zdá se vám, že o psech často mluvíme coby o zabijácích, kteří napadají bezbranné děti? Není se čemu divit. Jen
málokoho nevyděsí zlý štěkot, vrčení a vyceněné ostré zuby. S EPOCHOU jsme se vydali na výpravu za psy, kteří
se z milých přátel proměnili v zabijácké bestie.
Když Jaroslav Hašek ústy Švejka načrtl psí šalebnost, patrně dobře věděl, o čem píše. Vyprávění o starších manželích,
kteří si k sobě vzali polozmrzlé psisko, je poučné dodnes. Aby ho zachránili, dali mu najíst, a jelikož smutně kňučel,
vzali si ho do manželského lože. Když pookřál, oba dobráky zakousl.
„Každý pes má svou povahu. Pokud je správně a důsledně vychován, většinou s ním potíže nejsou. I když, každému občas
může „přeskočit,“ řekl nám kynolog Antonín Skuhra. „Stalo se módou, že si bohatí kupují drahé rotvajlery, pitbuly či
dogy k osobní ochraně, avšak o výchově a výcviku těchto ras nemají ani zdání. Nechávají z nich vyrůst zabijáky,“
dodal odborník.
Není divu. Prapředkem psa byl vlk. Dokázali to vědci pomocí rozboru DNK. Některé reakce psovitých šelem jsou jen těžko
vypočitatelné a nelze stoprocentně tvrdit, že psi jsou vždycky jen mazlíčci.
Vzrušují je osmiletí?
Při pátrání po případech napadení lidí psem zjistila EPOCHA zajímavou skutečnost. Obětí jsou povětšinou děti ve věku osmi let a i například statistiky napadení člověka v USA jasně hovoří o největším procentu u dětí do devíti let. Obětí pitbula se ve slovenském městě Sobronka se stává v pátek 3. října 2003 osmiletý hoch. Zvíře chlapce kousne "jen" jednou, bohužel do krku, kde zuby protnou důležitou tepnu. Přivolaná záchranná služba dorazí na místo neštěstí záhy. Hochovi však nepomůže ani rychlý převoz do nemocnice. „Chlapec v nemocnici těžkým zraněním podlehl. Majiteli psa hrozí trest za ublížení na zdraví s následkem smrti,“ dočítáme se pak v suché policejní zprávě
Smrt za smrt
Celá záležitost pobouří spousty lidi, navíc, když na Slovensku před časem umírá i jiný osmiletý chlapec po útoku německého ovčáka. Pes dítě napadá v obci Zborov na severovýchodě země. Celý příběh začíná nevině, když chlapec přichází navštívit spolužáka. Otevírá mu kamarádova matka a ihned ho posílá pryč. Její syn totiž neměl ještě napsané úkoly. „Když jsem zhruba o dvacet minut později vyšla na dvůr pro dříví, před dveřmi stále leželo cizí kolo. Začala jsem hocha ze sousedství hledat. Našla jsem jeho tělo za domem. Seděl nad ním pes, který býval vždycky hodný,“ vypovídá později vyděšená žena. Navzdory tomu, že okamžitě volá záchranku a pokusí se pokousanému poskytnout umělé dýchání, přivolaná lékařka už může konstatovat jen smrt. Policisté na místě neštěstí nacházejí přetržený řetěz, kterým byl pes přivázán. Zvíře je krátce po incidentu utraceno.
Týraly jej děti?
Hluboká rána na hlavě spojená s vytržením kůže i s vlasy, vykousnutý kus masa na lýtku, desítky škrábanců od zvířecích drápů a zubů. Po útoku křížence dobrmana tak dopadá v sobotu 12. března tohoto roku osmiletá dívka v české metropoli. Pes děvče napadá v areálu sběrných surovin. Zoufalý křik dítěte přicházející ze dvora burcuje celé okolí. V blízkosti psa se pohybuje podle policie podnapilá přítelkyně rodiny děvčete, která však nedokáže útokům rozzuřeného psa zabránit. Napadá ji také. Než stačí přiběhnout první lidé, tesáky křížence dobrmana nadělají spoušť na hlavě a poté na lýtku malé dívky. "Byla zle pokousaná a krvácela. Převezli jsme ji do nemocnice na Bulovce," říká mluvčí záchranky Simona Cigánková. Jde o minuty. Sanitka se řítí pražskými ulicemi a po příjezdu do nemocnice je dívka ihned operována. "Byla na operačním sále asi hodinu. Její stav byl stabilizován," dodává dětský chirurg Karel Harvánek. Asi pětadvacetikilogramový útočník se podrobí veterinárnímu vyšetření. Chová se přitom klidně a přátelsky. Nikoho by ani ve snu nenapadlo, že tento přítulný a dobrácký pes se snažil zabít dítě. "Pes nebyl nemocný, vzteklinu neměl. Pravděpodobně dříve zažil týrání od dětí. To u něho mohlo způsobit nečekané zkratové jednání," uvádí pracovník z veterinární služby Pet Medic.
Dejte dětem vodítka!
Mezi chovateli psů převládá názor, že za útoky psů na nezletilé mohou většinou děti a rodiče. Ti svým ratolestem nezajistí kvalitní využití volného času a ponechávají svého svěřence bez dozoru. Jedna z dotazovaných žen uvedla, že přivázané by měly být děti, nikoliv psi. Na otázku EPOCHY, proč její jezevčík vykonal tělesnou potřebu na dětském pískovišti, odpověděla udiveně: „No, a kam ho mám tedy chodit venčit?“
Stop zubatým bestiím
Podle informací, které jsme získali, australský stát Nový Jižní Wales, který je nejlidnatějším na tomto kontinentu, zakáže v nejbližší době na svém území chov psího bojového plemene pitbull. Toto rozhodnutí ovlivnily četné útoky na lidi. Ty většinou skončily krutým zraněním napadených a jejich dlouhodobou hospitalizací. Rozhodnutí nedávno zveřejnil premiér Nového Jižního Walesu Bob Carr. „Pitbullové jsou "zabíjecí stroje, které musíme držet zkrátka“, zdůraznil. Jeho postoj ovlivnil napadení pětiletého chlapce v Sydney, který se vracel ze školy. Jen několik dní před tím byl v metropoli dvěma psy zmíněného plemene těžce zraněn 75letý muž.
Vymřou po přeslici?
Nový Jižní Wales zakáže do konce roku vedle pitbullů také chov, šlechtění, prodej i dalších tzv. bojových plemen - mimo jiné argentinských dog. Současní majitelé zvířat je budou moci nechat dožít. Úřady si slibují, že plemena během několika let "přirozeně vymřou". Radikální krok údajně souvisí také s tím, že tzv. bojové psy si často pořizují lidé "nerespektující zákony a společnost". Veterináři se proto v této souvislosti ptají, co se stane, když si někdo přesto nové štěně zakázané rasy v budoucnosti pořídí. Nový zákon bude proto zvažovat i nejpřísnější postihy vůči neposlušných chovatelům - včetně utracení zvířete. Podobný zákon jaký chce přijmout Nový Jižní Wales, platí už v sousedním státě Queensland.
Na začátku byla roztrhaná dětská hlava
Ti, jenž mají ve vlastnictví poměrně drahé hafany, kteří nemají k trhání čehokoliv větší rozpaky, se bouří. EPOCHA se zajímala o situaci, která nastala po zákazu chovu nebezpečných plemen v některých evropských zemích. Na začátku německé kampaně byla na kusy rozdrcená hlava malého chlapce, který hrál s kluky fotbal na louce. Dva bulteriéři ho rychlostí blesku zlikvidovali. Nastal čas všeobecných zákazů. Po utišení veřejného pohoršení se ozvali milovníci psů. Senát německého ústavního soudu v Karlsruhe projednával stížnost 50 chovatelů a obchodníků se psy proti zákazu bojových plemen, který platí téměř ve všech 16 spolkových zemích. Podle nich je zákaz dovozu, chovu a prodeje nebezpečných psů v rozporu s právem na svobodný rozvoj osobnosti. Odmítají také to, že nebezpečnost zvířat je určována podle rasy psa. Přes veškeré snahy chovatelů však i nadále platí v Německu zákonné omezení chovu těchto plemen a o jeho změnách nelze uvažovat.
Hon na čarodějnice
Společenská averze vůči „zlým“ plemenům nepanuje jenom v Německu. Ve Švédsku platí od roku 1997 úplný zákaz držení všech útočných psů, Maďarsko jejich chov výrazně omezilo už rok předtím. V Nizozemsku funguje od února 1993 zákon, který zapovídá prodej, dovoz a chov pitbulteriérů. Velká Británie do stejně obsáhlého zákazu zahrnula v roce 1991 i hrůzu vzbuzujícího mastifa. Francouzský parlament schválil návrh zákona zaměřeného proti útočným psům pitbulteriérům. Nekompromisně se v něm říká, že všichni psi "typu pitbul" (kterých je dnes ve Francii kolem 40 tisíc) musejí být neprodleně sterilizováni, což by mělo vést během deseti let k jejich úplnému vymýcení. Zákon obsahuje celou řadu sankcí a pokut: za dovoz, nákup nebo prodej pitbula hrozí až sto tisíc franků.
Nejasná zpráva o českých trhačích
Zákon upravující chov útočných psů u nás pendluje mezi zákonodárci jako tenisový míček ve zpomaleném setu. „Registrujeme problémy, které s sebou nese chov těchto zvířat. Víc než problém psů, je to problém lidí. Pořizují si drsnější plemena, protože mají strach, že je napadne někdo jiný. Až se zlepší vztahy mezi lidmi, nebude problém se psy,“ řekl pro EPOCHU tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben. Podle něj je potřeba, aby se člověk odpovědně věnoval výchově a dozoru svého psa. Sankce za nedbalost jsou v tomto smyslu nezbytné.
Zdrojem tohoto blábolu je Aleš Crha / 15.06.2005 / http://www.rf-hobby.cz/epocha/clanek.php?clanek=102
Související články
Novinky
Naši psi
Naši psi u našich přátel
Naše feny
Naše feny u našich přátel
Štěňátka
Foto & Video
Zajímavosti
Veterinární tématika
Zakázková výroba
Výrobky z kůže
Psí známky
chovatelská stanice plemene
Staffordshire Bull Terrier
Ostrava
Tel: +420 776 559 808
E-mail: info@sladeczech.com